Kto wykonuje badanie ekg wysiłkowe serca?
Badanie EKG wysiłkowe dorosłych przeprowadzane jest przez lekarza specjalistę na podstawie skierowania lub echa serca z ostatniego roku. Przed rozpoczęciem próby wysiłkowej nasi pacjenci poddawani są wstępnej ocenie kardiologicznej przez lekarza wykonującego badanie.
Na czym polega i co daje badanie ekg wysiłkowe serca?
Badanie EKG wysiłkowe umożliwia ocenę wydolności fizycznej organizmu. Badanie to pozwala ocenić wydolność układu krążenia zmuszając organizm do zwiększonej pracy, przy jednoczesnym monitorowaniu zapisu EKG i kontroli ciśnienia tętniczego krwi,. Jest ono pomocne w rozpoznawaniu i ocenie skuteczności leczenia choroby wieńcowej. Badanie jest również wykorzystywane przy rehabilitacji chorych.
Badanie wykonujemy na bieżni. Po odtłuszczeniu skóry pacjenta, przyczepia się elektrody do klatki piersiowej, a następnie łączy się je z urządzeniem rejestrującym zapis EKG. Na ramieniu badanego zakładany jest mankiet do pomiaru ciśnienia. W trakcie badania stopniowo zwiększa się kąt nachylenia i prędkość przesuwu bieżni, po której porusza się pacjent. Badanie trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut.
Wskazanie do wykonywania badania ekg wysiłkowe serca
• diagnostyka bólów w klatce piersiowej,
• diagnostyka zmian w elektrokardiogramie – ocenianych jako niespecyficzne,
• ocena zaawansowania choroby niedokrwiennej serca,
• kwalifikacja chorych do badań inwazyjnych (np. angiokardiografii),
• kwalifikacja chorych do poszczególnych etapów rehabilitacji (np. po zawale serca) i ocena jej wyników,
• diagnostyka zaburzeń rytmu serca,
• ocena skuteczności leczenia chorób serca,
• ocena wydolności fizycznej i czynności układu krążenia.
Ekg wysiłkowe serca – przygotowanie do badania
Bezpośrednio przed próbą wysiłkową badany nie powinien palić papierosów, spożywać posiłku, pić mocnej kawy czy herbaty. Dotychczas przyjmowane leki należy przyjąć lub odstawić zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego na badanie. Przed badaniem należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i przebytych chorobach serca. U mężczyzn z obfitym owłosieniem klatki piersiowej wskazane jest zgolenie owłosienia przed badaniem.